Наукова бібліотека Музею
Книжкова колекція Музею налічує понад 1500 книг основного фонду. В ній зібрані, зокрема, найрідкісніші та найцінніші видання різними мовами про Чорнобильську катастрофу. Це наукова, технічна, довідкова, науково-популярна, мемуарна та художня література. Особливо значне місце займає наукова література про Чорнобильську катастрофу та її наслідки, видання з ядерної фізики та енергетики, книги про медичні наслідки впливу радіації, проблеми радіології та екології, про об’єкт "Укриття" та Новий безпечний конфайнмент ("Арку") над зруйнованим 4-м реактором ЧАЕС.
Серед художніх та документальних творів є як книги, написані широко знаними українськими та іноземними письменниками та поетами, так і твори людей, що діляться своїми враженнями та спогадами про Чорнобильську катастрофу. Серед останніх особливе місце займають мемуари та спогади учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Крім того, є низка фотоальбомів, зокрема підготовлених фотографами – репортерами та художниками, – які постійно відвідують Чорнобильську зону, пов’язані з нею об’єкти та прилеглий регіон.
Окрему частину нашої фондової колекції складають довідкові та біографічні видання, книги пам’яті учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підготовлені різними чорнобильськими спілками та організаціями. Цікавою є також збірка літератури з історії та етнографії регіону Чорнобильського Полісся.
Одночасно із поповненням фондової книжкової збірки йде формування музейної бібліотеки. Наразі в ній приблизно 500 примірників, і це число постійно зростає за рахунок видань, які дарують Музею ліквідатори, науковці та гості.
Газетний фонд Музею налічує понад 3 тисячі одиниць і включає в себе видання газет та журналів з 1970-х років до сьогодення. До колекції входять видання загальнонаціональні, регіональні, місцеві, спеціалізовані, галузеві, газети організацій та преса зарубіжних країн. Вся періодика містить інформацію стосовно аварії на ЧАЕС, її причин та наслідків, різноманітних подій в подоланні соціальних, економічних, радіоекологічних, політичних, медичних наслідків аварії.
Група "Документи" містить особисті документи учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перепустки на різні об’єкти та в різні зони, щоденники, спогади, посвідчення, подяки та грамоти, розсекречені документи, карти.
Група зберігання "Фото" охоплює понад 3 тисячі фотографій, зроблених як до, так і після аварії. Доаварійний період – це історія Чорнобильського Полісся до появи Чорнобильської АЕС, будівництво та робота ЧАЕС, розбудова міста Прип’ять і життя його містян. Аварія зафіксована у фотографії зруйнованого 4-го енергоблоку станції, евакуації населення, ліквідації наслідків аварії. Значна колекція фотографій – про післяаварійне життя Зони відчуження, і відродження її природи.
Національний музей "Чорнобиль", володіючи унікальною колекцією цінних історичних матеріалів, присвячених Чорнобильській катастрофі та дотичним темам, щиро запрошує дослідників Києва, України та світу попрацювати з ними. Для цього в Музеї створена спеціальна кімната для науково-дослідної роботи.
Дослідників, які бажають попрацювати в Музеї, просимо надіслати емейл на пошту research@chornobyl-museum.kyiv.ua, у якому вказати:
- бажані дати роботи;
- ім'я та прізвище дослідника;
- контактні емейл та телефон;
- назва закладу установи/організації;
- посада;
- освіта;
- фах;
- тема дослідження;
- мета дослідження (наприклад, написання дисертації, статті, книги (вказати, наукової, документальної чи художньої), дипломної чи курсової роботи, реферату, створення фільму (документальний чи художній), мистецького проєкту тощо);
- які консультації потрібні.