ВЕЛИКЕ БУДІВНИЦТВО Чорнобильської АЕС
51 рік тому – 15 серпня 1972 року – у фундамент головного корпусу першої черги будівництва ЧАЕС було закладено перший кубометр бетону.
За два роки до того, у травні 1970 року, почалася розмітка котловану під 1-й енергоблок ЧАЕС. Чорнобильська атомна електростанція – перша в Україні, що будувалась відповідно плану введення в СРСР протягом 1966-1977 рр. атомних електростанцій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР 29 вересня 1966 р. Для вибору оптимального варіанту розміщення ЧАЕС в період 1965-1966 рр. було обстежено 16 пунктів у Київській, Вінницькій і Житомирській областях. Враховуючи найбільшу економічну доцільність – перед усім радіус подання електроенергії (350-450 км) – місцем будівництва було обрано ділянку на Київщині, за чотири кілометри від села Копачі, на правому березі річки Прип’ять, а також поблизу залізничної станції Янів на лінії Чернігів-Овруч.
Урочиста подія закладання першого кубометру бетону відбувалась у День будівельника, об 11-й годині дня.
На мітинг зібралось багато будівельників, щоб стати свідками події. "Застигли в чеканні, піднявши вгору довгі шиї, баштові крани, бетонники залишили майданчик, який тільки-но залили. На мить припинилася робота. Котлован, де буде споруджено головний корпус, перетворився з будівельного майданчика на святково прикрашений об’єкт", – так описувалось в репортажі "Перший з 200 тисяч" газети "Прапор перемоги". Під котлован було вийнято більше півмільйона кубометрів землі.
На трибуну, зроблено прямо на арматурі, для урочистої промови підіймалися керівники будівництва, гості. Серед яких два міністри – П. Непорожній, міністр енергетики і електрифікації СРСР, і О. Макухін, міністр енергетики і електрифікації УРСР, та начальник управління будівництвом В. Кизима. Від імені свого колективу будівельників вітав, як тоді казали з трудовою перемогою, бригадир бетонників В. Кузнєцов.
Після закінчення урочистих промов, міністр Непорожній дає дозвіл розпочати укладання бетону. І його виливають на арматуру під звуки духового оркестру, радісні вигуки і аплодисменти присутніх.
Також міністри та керівники будівництва вкладають у підготовлений для бетонування блок капсулу зі зверненням до майбутнього покоління – молоді 21-го століття (цікаво було зараз прочитати у 21-му столітті).
Новосельський А., науковий співробітник