Дата, яку неможливо не згадати

Дата, яку неможливо не згадати в контексті подолання наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це 30 листопада 1986 року, коли був підписаний акт Державної комісії про приймання на технічне обслуговування об’єкта "Укриття" – захисної споруди зруйнованого 4-го енергоблоку.
Проектування та будівництво "Укриття" було здійснено в рекордно короткі терміни – всього за 206 днів, та у надзвичайно складних радіаційних умовах. За основу взято поєднання "старих" конструкцій зруйнованого енергоблоку №4 та "нових", збудованих після аварії. Передбачалося максимальне використання конструкцій зруйнованого енергоблоку. Так, зокрема, на опорні колони енергоблоку були встановлені головні балки Б1 і Б2 (разом відомі як "Літак"), а також "Мамонт", "Восьминіг". 
З цього погляду ефективною стала технологія монтажу з використанням укрупнених конструкцій, які збирались у "чистій" зоні та допускали дистанційний монтаж. Такі конструкції проєктувалися з вузлами обпирання та з’єднання, що не потребувало виконання операцій, пов’язаних з присутністю людей безпосередньо у зоні монтажу. Для управління процесом монтажу було створено центральний оперативний пост, на який надходила інформація з телекамер, змонтованих безпосередньо на стрілах кранів та спеціальних вежах, які встановлювалися в місцях з максимальним оглядом. Водночас широко використовувалась будівельна техніка, що була додатково обладнана дистанційним керуванням чи захистом від радіаційного випромінювання. 
Звісно, головна заслуга належала людям. Близько 90 тисяч робітників працювали над створенням цього унікального об’єкта у важких радіаційних умовах. Загалом масштаби виконаних робіт вражають. За різними оцінками, було укладено від 300 до 345 тис. куб. метрів бетону, змонтовано близько 7 тис. тонн металевих конструкцій. Крім будівельно-монтажних робіт був виконаний значний обсяг робіт зі створення необхідних систем для безпечної експлуатації "Укриття": вентиляція, енергопостачання, системи пожежогасіння, системи контролю тощо. 

 


Новосельський А., науковий співробітник Національного музею "Чорнобиль"